International Cable-Tec Games Winners

2019 International Cable-Tec Games Winners

2019 International Cable-Tec Games Winners

2022 International Cable-Tec Games Results

First Place - TJ Diplacido, Charter Communications, North Central Texas Chapter, Region 4
Second Place - Tom Hawk, Comcast Cable Communications, Mt. Rainier Chapter, Region 3
Third Place - Trey Barnes, Altice, North Central Texas Chapter, Region 4

Individual Event Winners

OTDR: TJ Diplacido, Charter Communications, North Central Texas Chapter, Region 4
Cable Splicing: Trey Barnes, Altice, North Central Texas Chapter, Region 4
Fiber Splicing: TJ Diplacido, Charter Communications, North Central Texas Chapter, Region 4
MTDR: TJ Diplacido, Charter Communications, North Central Texas Chapter, Region 4
Meter Reading: TJ Diplacido, Charter Communications, North Central Texas Chapter, Region 4
Drop Connection: Tom Hawk, Comcast Cable Communications, Mt. Rainier Chapter, Region 3
Cable Jeopardy: Tom Hawk, Comcast Cable Communications, Mt. Rainier Chapter, Region 3

2019 International Cable-Tec Games Results

Overall Winners

First Place - Greg Babinski, Charter Communications, Central Florida Chapter, Region 9
Second Place - TJ Diplacido, Charter Communications, North Central Texas Chapter, Region 4
Third Place - Jeremy Maggart, Madison Communications, Gateway Chapter, Region 5

Individual Event Winners

OTDR: Shannon Cameron, Ritter Communications, Razorback Chapter, Region 8
Cable Splicing: TJ Diplacido, Charter Communications, North Central Texas Chapter, Region 4
Fiber Splicing: Shannon Cameron, Ritter Cable Communications, Razorback Chapter, Region 8
MTDR: Greg Babinski, Charter Communications, Central Florida Chapter, Region 9
Meter Reading: TJ Diplacido, Charter Communications, North Central Texas Chapter, Region 4
Drop Connection: Jeremy Maggart, Madison Communications, Gateway Chapter, Region 5
Cable Jeopardy: Jim Egloff, Charter Communications, Buckeye State Chapter, Region 7

Tom Adams with first and second place CTG competitors Greg Babinski and TJ Diplacido from Charter. 

2018 International Cable-Tec Games Results

Overall Winners

First Place: Greg Babinski, Charter Communications, Central Florida Chapter, Region 9
Second Place: TJ DiPlacido, Charter Communications, North Central Texas Chapter, Region 4
Third Place: Greg Brakefield, Comporium Communications, Piedmont Chapter, Region 10

Individual Event Winners

OTDR: Kyle Halverson, Comcast Cable Communications, Mt. Rainier Chapter, Region 3
Cable Splicing: Greg Brakfield, Comporium Communications, Piedmont Chapter, Region 10
Fiber Splicing: Jeffrey Haak, Comcast Cable Communications, Greater Chicago Chapter, Region 5
MTDR: Greg Babinski, Charter Communications, Central Florida Chapter, Region 9
Meter Reading: Greg Babinski, Charter Communications, Central Florida Chapter, Region 9
Drop Connection: Keith Jensen, Altice, North Jersey Chapter, Region 12
Cable Jeopardy: Brad Jensen, Comcast Cable Communications, Rocky Mountain Chapter, Region 2

Click to see who holds the high score record in each event.

2017 International Cable-Tec Games Winners

Overall Winners

First Place: Greg Brakefield, Comporium Communications, Piedmont Chapter, Region 10

Second Place: Greg Babinski, Charter Communications, Central Florida Chapter, Region 9

Third Place: Nathan Sidlinger, Mediacom Communications, Iowa Heartland Chapter, Region 5

Individual Event Winners

Meter Reading: Greg Brakefield, Comporium Communications, Piedmont Chapter, Region 10 

MTDR: Greg Brakefield, Comporium Communications, Piedmont Chapter, Region 10 

Fiber Splicing: Shannon Cameron, Ritter, Razorback Chapter, Region 8 

Cable Splicing: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10 

Drop Connection: Jerry Kennicott, Comcast Cable Communications, Bonneville Chapter, Region 2 

Cable Jeopardy: Kyle Halverson, Comcast Cable Communications, Mount Rainier Chapter, Region 3 

OTDR: Greg Brakefield, Comporium Communications, Piedmont Chapter, Region 10

2016 International Cable-Tec Games Winners

Overall

First Place: Greg Babinski, Charter, Central Florida Chapter, Region 9
Second Place: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10
Third Place: David Nash, Midco, Dakota Territory Chapter, Region 6

The first place finishers of each event were:

Meter Reading: Greg Babinski, Charter, Central Florida Chapter, Region 9
MTDR: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10
Fiber Splicing: Greg Babinski, Charter, Central Florida Chapter, Region 9
Cable Splicing: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10
Drop Connection: Keith Jensen, Cablevision, North Jersey Chapter, Region 11
Cable Jeopardy: Joe Legler, Comcast, Sam Houston Chapter, Region 4
OTDR: Greg Babinski, Charter, Central Florida Chapter, Region 9

From left to right is David Buckman (SCTE/ISBE, Manager, Chapter Relations), Greg Brakefield (2nd place overall), 

Greg Babinski (1st place overall), David Nash (3rd place overall), Doug Nolan (Chair, Cable-Tec Games Subcommittee).

2015 International Cable-Tec Games Winners

Overall

First Place: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Second Place: Greg Babinski, Bright House, Central Florida Chapter, Region 9

Third Place: Chris Tribbey, Comcast, Cascade Range Chapter, Region 3

The first place finishers of each event were:

Meter Reading: Greg Babinski, Bright House, Central Florida Chapter, Region 9

MTDR: Jim Kanownik, Comcast, Penn-Ohio Chapter, Region 11

Fiber Splicing: TJ Diplacido, Charter, North Central Texas Chapter, Region 4

Cable Splicing: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Drop Connection: Jeremiah Cooper, Wave Broadband, Golden Gate Chapter, Region 1 

Cable Jeopardy: Chris Tribbey, Comcast, Cascade Range Chapter, Region 3

OTDR: Greg Babinski, Bright House, Central Florida Chapter, Region 9

Spirit of the Games Award: Randy Bunnell, Broadband Solutions, Badger State Chapter, Region 6

2014 International Cable-Tec Games Winners

Overall

First Place: Greg Babinski, Bright House, Central Florida Chapter, Region 9

Second Place: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Third Place: TJ Diplacido, Charter, North Central Texas Chapter, Region 4

The first place finishers of each event were:

Meter Reading: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

MTDR: Greg Babinski, Bright House, Central Florida Chapter, Region 9

Fiber Splicing: TJ Diplacido, Charter, North Central Texas Chapter, Region 4

Cable Splicing: Bob Colwell, Comcast, New England Chapter, Region 12

Drop Connection: Joe Cannons, Time Warner, Hill Country Chapter, Region 4

Cable Jeopardy: Matt Maddock, Comcast, Rocky Mountain Chapter, Region 2

OTDR: Greg Babinski, Bright House, Central Florida Chapter, Region 9

Spirit of the Games Award: Chris Miranda, Comcast, Golden Gate Chapter, Region 1

2013 International Cable-Tec Games Winners

Overall

First Place: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Second Place: Bob Colwell, Comcast, New England Chapter, Region 12

Third Place: TJ Diplacido, Charter, North Central Texas Chapter, Region 4

The first place finishers of each event were:

Meter Reading: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

MTDR: John Kerchner, Cogeco, Ontario Chapter, Canadian Region

Fiber Splicing: Steve Dinkins, Charter, Chattahoochee Chapter, Region 9

Cable Splicing: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Drop Connection: Keith Jenson, Cablevision, New Jersey Chapter, Region 11

Cable Jeopardy: Bobby Singer, Comcast, South Florida Chapter, Region 9

Spirit of the Games Award: Nick Williams, Comcast, Heart of America Chapter, Region 5

2012 International Cable-Tec Games Winners

Overall

First Place: James Simmons, Bright House, Central Florida Chapter, Region 9

Second Place: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Third Place: Justin Sanders, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

The first place finishers of each event were:

Meter Reading: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

MTDR: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Fiber Splicing: Patrick Nobbman, Time Warner, Great Plains Chapter, Region 5

Cable Splicing: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Drop Connection: Justin Sanders, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Cable Jeopardy: Christopher Gray, Comcast Cable, New England Chapter, Region 12

Spirit of the Games Award: Doug Nolan, Comcast Cable, Golden Gate Chapter, Region 1

(L to R) Daniel Howard, SCTE SVP Engineering and CTO, Overall winners Greg Brakefield, James Simmons and Justin Sanders and Cable-tec Games Subcommittee Chairman, Doug Nolan

2011 International Cable-Tec Games Winners

Overall

First Place: Greg Brakefield, Comporium Group, Piedmont Chapter, Region 10

Second Place: Luis Fasani, Time Warner, Heart of America Chapter, Region 5

Third Place: Ron Poole, Comcast, Golden Gate Chapter, Region 1

The first place finishers of each event were:

Meter Reading: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

MTDR: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Fiber Splicing: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

Cable Splicing: Ron Poole, Comcast, Golden Gate Chapter, Region 1

Drop Connection: Joseph Cannons, Time Warner, Hill Country Chapter, Region 4

Cable Jeopardy: Aaron Spradlin, Suddenlink, West Virginia Mountaineer Chapter, Region 10

Spirit of the Games Award: Luis Fasani, Time Warner, Heart of America Chapter, Region 5

(L to R)Subcommittee CTG Chair Doug Nolan, Overall winners Ron Poole, Greg Brakefield, Luis Fasani and Mark Dzuban, SCTE president and CEO

2010 International Cable-Tec Games Winners

Overall

First Place: Ron Poole, Comcast, Golden Gate Chapter, Region 1

Second Place: Bob Colwell, Comcast, New England Chapter, Region 12

Third Place: Keith Jensen, Cablevision, New Jersey Chapter, Region 11

The first place finishers of each event were:

Meter Reading: Greg Brakefield, Comporium, Piedmont Chapter, Region 10

MTDR: Michael Carson, Time Warner, Texas Gulf Coast Chapter, Region 4

Fiber Splicing: Conrad Bombardier, Charter, North Country Chapter, Region 6

Cable Splicing: Bob Colwell, Comcast, New England Chapter, Region 12

Drop Connection: Keith Jensen, Cablevision, New Jersey Chapter, Region 11

Cable Jeopardy: Bob Fuller, Comcast, New England Chapter, region 12

(L to R)Subcommittee CTG Chair Doug Nolan, Overall winners Keith Jensen, Ron Poole, Bob Colwell and Mark Dzuban, SCTE president and CEO

2009 International Cable-Tec Games Winners

Overall

First place: Bob Colwell, Comcast, New England Chapter, Region 12

Second place: Ron Poole, Comcast, Golden Gate Chapter, Region 1

Third place: Bobby Singer, Comcast, South Florida Chapter, Region 9

The first-place finishers of each event were:

Meter Reading: Keith Jensen, Cablevision, New Jersey Chapter, Region 11

MTDR: Eric VonQuintus, Time Warner Cable, Hill Country Chapter, Region 4

Fiber Splicing: Ibel Castillo, Bright House Networks, Central Florida Chapter, Region 9

Cable Splicing: Ron Poole , Comcast, Golden Gate Chapter, Region 1

Drop Connection: Fred Rollins, Cox Communications, Great Plains Chapter, Region 5

Cable Jeopardy: James Stary, Time Warner Cable, Ohio Valley Chapter, Region 7

Overall winners (L to R) Bob Colwell, Ron Poole, Bobby Singer

2008 International Cable-Tec Games Winners

Overall

First place: Greg Babinski, Bright House Networks, Central Florida Chapter, Region 9

Second place: Chad Whitesel, Comcast, Penn-Ohio Chapter, Region 11

Third place: Bob Colwell, Comcast, New England Chapter, Region 12

The first-place finishers of each event were:

Meter Reading - Dennis Schuler, Cablevision, New Jersey Chapter, Region 11

MTDR - Greg Babinski, Bright House Networks, Central Florida Chapter, Region 9

Fiber Splicing - Greg Babinski, Bright House Networks, Central Florida Chapter, Region 9

Coax Splicing - Bob Colwell, Comcast, New England Chapter, Region 12

Drop Connection - Greg Babinski, Bright House Networks, Central Florida Chapter, Region 9

Cable Jeopardy - Chad Whitesel, Comcast, Penn-Ohio Chapter, Region 11

Overall winners (L to R) Greg Babinski, Chad Whitesel, Bob Colwell

International Cable-Tec Games - 2007 Winners

Overall

First place: Scott Snody, Comcast, SCTE Great Lakes Chapter, Region 7

Second place: Ken Verducci, Comcast SCTE Golden Gate Chapter, Region 1

Third place: Ron Poole, Comcast SCTE Golden Gate Chapter, Region 1

The first-place finishers of each event were:

Meter Reading - Ken Verducci, Comcast, SCTE Golden Gate Chapter, Region 1

MTDR - Scott Snody, Comcast, SCTE Great Lakes Chapter, Region 7

Fiber Splicing - Erwin Austria, Comcast, SCTE Sam Houston Chapter, Region 4

Coax Splicing - Ken Verducci, Comcast SCTE Golden Gate Chapter, Region 1

Drop Connection - Bob Colwell, Comcast, SCTE New England Chapter, Region 12

Cable Jeopardy - Frank Gonzalez, Cox, SCTE Cactus Chapter, Region 2

Overall winners (L to R) Ron Poole, Scott Snody, and Ken Verducci

International Cable-Tec Games - 2006 Winners

Overall

First place: Frank Gonzalez, Cox Communications, representing Region 2

Second place: Ken Verducci, Comcast, representing Region 1

Third place: Tim Bohanan, Comcast, representing Region 3

The first-place finishers of each event were:

Fiber Splicing—Tim Bohanan, Comcast, representing Region 3

Meter Reading—Scott Snody, Comcast, representing Region 7

Cable Jeopardy—Frank Gonzalez, Cox Communications, representing Region 2

Coax Splicing—Ken Verducci, Comcast, representing Region 1, and Jim Egloff, Insight, representing Region 10 (tie)

MTDR—Louis Garcia, Time Warner Cable, representing Region 4

Drop Connection, Mike Davidshofer, representing Region 5

Overall winners (L to R) Tim Bohanan, Frank Gonzalez and Ken Verducci

International Cable-Tec Games - 2005 Winners

Overall

First place: Jim Egloff, Insight, representing Region 10

Second place: Nick Stewart, Comcast, representing Region 3

Third place: Craig Vavruska, Comcast, representing Region 12

The first-place finishers of each event were:

Fiber Splicing— Matt Dodwell, Cox Communications, representing Region 4

Meter Reading—Jim Egloff, Insight, representing Region 10

Cable Jeopardy—Will Huffman, Time Warner, representing Region 8

Coax Splicing—Mike Davidshofer, Cable One, representing Region 5

MTDR—Bud Hathaway, Astound, representing Region 1

National Cable-Tec Games - 2004 Winners

Overall

First place: Scott Snody, Comcast Cable Communications, representing Region 7

Second place: Mike Beer, Time Warner, representing Region 6

Craig Vavruska, Comcast, representing Region 12

The first-place finishers of each event were:

Fiber Splicing—Thomas Fisher, Cox Communications, representing Region 5

Meter Reading—Mike Beer, Time Warner, representing Region 6

Cable Jeopardy—Andy Wheeler, Comcast, representing Region 3

Coax Splicing—Scott Snody, Comcast, representing Region 7

MTDR—Mike Beer, Time Warner, representing Region 6

2003 Overall Winner

Bud Hathaway, Seren Communications, Golden Gate Chapter

2002 Overall Winner

Marshall Kurschner, Comcast Cable Communications, Great Lakes Chapter

2001 Overall Winner

Marshall Kurschner

2000 Overall Winner

Joel Hutchings, Cox Communications, Oklahoma Chapter

1999 Overall Winner

Dennis Majors, Multimedia Communications, Oklahoma Chapter

1998 Overall Winner

Douglas Nolan, TCI Cablevision, Sierra Chapter

1997 Overall Winner

Woodford Cash, Tele-Communications, Inc., Northern California Chapter

1996 Overall Winner

Lee Summers, Time-Warner Cable, Mid-South Chapter

1995 Overall Winner

Jimmy Smith, Lakewood, S.E. Texas Chapter

1994 Overall Winner

George Caramics, Adelphia, Penn-Ohio Chapter

1993 Overall Winner

Doug Lanham, West Virginia Mountaineer Chapter

1992 Overall Winner

Al Wilke, American Cablevision, Heart of America Chapter

1991 Overall Winner

Jeff Sommers, United Artists, Golden Gate Chapter